2019-2020 Akademik Yılı Üniversite Yaşamına Uyum Programı

Samsun Üniversitesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış ve Öğrenci Oryantasyon Programı düzenledi. Program, Samsun Üniversitesi Tanıtım Videosunun gösterimiyle açıldı. Daha sonra İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Selahattin KAYNAK bir açılış konuşması yaptı. Dekan KAYNAK konuşmalarında, Canik ilçesindeki merkez kampüste yer alan Samsun Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin 8’i ilk defa bu yıl öğrenci alan 10 bölümle 2019-2020 eğitim-öğretim yılına hazır olduğunu ve ilk öğrencileriyle karşılaşmanın heyecanını duyduklarını ifade etti. Fakültenin isminde de görüleceği üzere disiplinler arası bir dayanışma ve çalışmayı hedeflediklerini, bu minvalde hem iktisadi ve idari hem de sosyal bilimleri bir çatı altında buluşturduklarını, Üniversitenin sunduğu çift ana dal sisteminin de bu hedefin vücut bulmuş hali olduğunu vurguladı.

Dekan KAYNAK, bilim ve teknolojinin en önemli araçlarıyla donatılmış bir eğitim kompleksi içinde yer alan ve alanında uzman, deneyimli bir akademisyen kadrosuna sahip fakültenin, enerji dolu siz gençlerin katılımıyla gücüne güç katacağına inandığını ifade etti. Sözlerine “Fakültemiz öğrenciyi geniş bir bilgi birikimiyle donatmanın yanı sıra, onların farklı hayat akışlarını organize etmelerini sağlayacak bir bakış açısı ve ufuk yakalamalarını da hedeflemektedir. Bu amaçla ulusal ve uluslararası bilgi kaynaklarına hızlıca ulaşabilme tecrübesiyle öğrencilerimize entelektüel çözümleme, eleştirel düşünme, duygu ve düşünceleri açık ifade edebilme gibi hayat boyu sürecek yetenekleri elde etme fırsatını vererek onların birçok muhtemel mesleği yapabilme becerisi kazanmalarını arzu etmekteyiz. Çünkü 21. Yüzyıl artık bireye tek bir meslekten emekli olmak gibi bir imkan sunmamaktadır.” diyerek devam etti.

Samsun Üniversitesi’nin Türkiye’nin en yeni devlet üniversitelerinden birisi olduğunu ve yeni olmanın avantaj ve heyecanıyla bireylerin, bölgenin ve ülkenin hâlihazırdaki yönelim, gereksinim ve sorunlarıyla doğrudan ilgili olduklarının vurgulayan Dekan KAYNAK, öncelikli hedeflerinin, temel bilimsel konu ve soruları değişen durum ve koşullar içerisinde sürekli revize ederek yeni kalabilmenin imkânlarını zorlamak olduğunu ifade etti.

Değişen dünyanın sade bir takipçisi değil, bu değişimde öncü ve belirleyici bir rol alabilmek için Yükseköğretim alanında dünyada yaşanan gelişmeleri ve değişimleri yakından izlemekte ve örnek uygulamalar yapmakta olduklarına dikkat çeken KAYNAK, her alanda dünya standartlarında bir eğitim vermeyi hedefleyen üniversitenin yeni öğrencilerin katılımıyla ülkemize eğitim ve öğretim alanında çok önemli katma değerler sağlayacağını ifade etti.

Dekan Prof. Dr. Selahattin KAYNAK, konuşmalarının sonunda Fakülteye en yüksek puanla yerleşen Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Caner GÜNDÜZ’e başarı belgesi ve çiçek takdim etti.

Program, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Aydın KARATAY’ın Öğrenci Otomasyon Sistemi Hakkında Bilgilendirme Sunumuyla devam etti. Öğrenci Bilgi Sisteminin İşleyişi anlatıldı. Ders seçimleri, transkrip takibi, ders geçme ve not sistemi hakkında öğrenciler bilgilendirildi. Daha sonra Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı İbrahim TAN, “Burs, Beslenme, Öğrenci Toplulukları ve Spor Faaliyetleri” hakkında bir sunum yaptı. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı İbrahim TAN, Barınma, beslenme ve öğrenci faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Öğrenci topluluklarının oluşturulması ve bu topluluklara sağlanan destekleri anlattı.

Samsun Üniversitesi Erasmus Programı Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Selman KOBANOĞLU, Erasmus Programı hakkında bilgi verdi. Program kabul şartlarını vurgulayan KOBANOĞLU, Yurt dışı deneyimin öğrencilere yapacağı katkıları belirtti. Sunumda Erasmus Programına dahil olan ülkeler ve öğrencilere yapılan hibe desteği hakkında da bilgi verildi.

Samsun İl Emniyet Müdürlüğünden Hacı İbrahim YILDIRIM, Üniversite gençliğini bekleyen tehlikelere dikkat çekti. Emniyetin bir görevinin de suç oluşmadan önce onu engelleme olduğunu bu yüzden Emniyetin 81 ilde Üniversitelerde bilgilendirme yaptığını öğrencileri olası tehlikelerden korumayı hedeflediğini vurguladı. YILDIRIM, terör gruplarından, bu gruplarının faaliyet ve eleman devşirme yöntemlerinden, stratejilerinden bahsetti. Terör grupları, üniversite öğrencilerini kendilerine hedef kitle olarak seçtiğini de sözlerine ekledi.