Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünün amacı; deniz taşımacılığının işletme ve yönetim alanında gerekli planlamaları ve finansal işlemleri yapabilen para, malzeme ve insan gücünü en etkin şekilde kullanılarak çalıştığı şirketin karlı bir şekilde işletilmesini sağlayan, denizcilik ve lojistik alanlarında uzmanlaşmış nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi sağlamaktır.

Dört tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizcilik alanında uzmanlaşmış insan kaynağı açığının kapatılması noktasında akademik düzeyde eğitim veren bölümümüzde hem teorik hem de uygulama ağırlıklı bir eğitim anlayışı hâkim olup ağırlıklı olarak işletme ve denizcilik derslerinin yanı sıra, Lojistik, Ulaştırma, Hukuk ve Bilgisayar alanında dersler verilmektedir. Bölümü bitiren öğrencilerin yapacakları işlerin uluslararası boyutta olması nedeniyle okudukları her dönem mesleki ve teknik İngilizce dersleri verilmektedir.

Bölümü tercih edecek olan adayların denizi çok seven, sorumluluk ve öz güven sahibi, kriz durumlarını iyi idare edebilen yabancı dil öğrenmeye yatkın ve kendini sürekli geliştirmeye yönelik adımlar atan kişiler olması kariyerlerinde daha hızlı ilerlemeleri için oldukça önemlidir.

Bölüm mezunları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı kamu kurumlarında idari pozisyonlarda çalışabilecekleri gibi özel sektörde de çalışma imkanları oldukça fazladır. Armatör firmaları, gemi acenteleri, forwarder ve broker gibi aracılık firmaları, deniz sigorta işletmeleri, dış ticaret ve lojistik işletmeleri, tersaneler, limanlar ve marinalar gibi işletmelerde çalışabilirler. İş bulma imkanlarının çok fazla olması bölümün en önemli avantajı olarak gösterilebilir.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Selman KOBANOĞLU
Bölüm Başkanı            

4.260 kez görüntülendi