SAMÜ Rektör Yardımcısı Kaynak’tan “Kariyer ve Geleceğin Meslekleri” Semineri

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Üniversite Tercih Günleri fuarında üniversite adaylarına kariyer ve geleceğin meslekleri konulu seminer verdi.

Sheraton Grand Otelde gerçekleşen üniversite tercih günleri etkinlikleri kapsamında Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak üniversite tercih aşamasında olan öğrencilere kariyer ve geleceğin meslekleri konusunda sunum yaptı. Rektör Yardımcısı Kaynak konuşmasında “Meslek seçilir, kariyer oluşturulur. Bir insan hayatı boyunca ortalama 60.000 ile 80.000 saat arasında çalışır. Meslek seçimi ve kariyer planı bu süreyi ne iş yaparak geçireceğinizi belirler. Kariyerinizi planladığınızda yaşamınızı da planlarsınız ” dedi. Doğru mesleklerin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve kariyer gelişim sürecini etkileyen faktörler hakkında öğrencileri bilgilendiren Kaynak, bilgi çağında bazı mesleklerin gelecekte yok olacağını ve yeni meslek alanlarının oluşacağını vurguladı.

OECD gibi uluslararası kuruluşların raporlarında öne çıkan geleceğin meslekleri ile ilgili katılımcılara bilgi veren Rektör Yardımcısı Kaynak, Yükseköğretim Kurumunun tercih kılavuzunda yeni mesleklerin yer almaya başladığını ifade etti. Samsun Üniversitesinin açmış olduğu bölümlerin gençlerimize gelecekte güzel bir kariyer oluşturma fırsatı verdiğini belirten Rektör Yardımcısı Kaynak, “Rektör hocamız Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın önderliğinde Nitelikli Toplum İçin Nitelikli Üniversite mottosuyla öğrenci alımına başladık. Siz değerli gençleri, bölge ve ülke ihtiyaçlarını öncelikleyen aynı zamanda iş dünyasının beklentilerini karşılayan müfredatları olan bölümlerimizi tercih etmeye davet ediyorum” dedi.

Sunumun ardından Samsun Üniversitesi standını ziyaret eden Rektör Yardımcısı Kaynak, tanıtımda görevli olan öğretim üyeleri ve idari personelle birlikte öğrenciler ile buluştu. Tanıtım standına yoğun ilgi gösteren üniversite adaylarına Samsun Üniversitesinin 4 fakülte, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 1 enstitüsünde yer alan programlar hakkında bilgilerin verildi ve kariyer planlaması hakkında tavsiyelerde bulunuldu.